Domy z keramzytu-wady i zalety.

Domy z keramzytu-wady i zalety.

Każda technologia budowlana posiada wady i zalety. Nie ma idealnego materiału i sposobu stawiania budynków. Inwestor powinien porównać dostępne możliwości, a następnie wybrać te, która najlepiej spełnia jego wymagania. Zdarza się często, że to co dla niektórych osób jest zaletą dla innych stanowi wadę i odwrotnie. Dokładnie tak samo jest w przypadku budowy domów z keramzytu, a uściślając z prefabrykatu keramzytowego.

Właściwości keramzytu.

KERAMZYTOBETON

Keramzyt jest materiałem bezwonnym, chemicznie obojętnym, odpornym na wilgoć, działanie pleśni, grzybów, owadów i gryzoni. Wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz wysoką izolacją akustyczną, co powoduje, że domy z keramzytu są ciepłe i ciche. Keramzyt, tak jak inne materiały ceramiczne przy produkcji poddawany jest obróbce cieplnej w bardzo wysokiej temperaturze, przez co staje się twardy i odporny na czynniki zewnętrzne. Trwałość keramzytu porównywana jest z trwałością ceramiki wysokiej klasy takiej jak np. klinkiery, a jego żywotność obliczana jest na minimum 200 do 300 lat

Budowa domu z keramzytobetonu kojarzona jest najczęściej z krótkim czasem realizacji inwestycji. Firmy budujące domy w tej technologii prześcigają się w hasłach reklamowych typu: „dom w 8 tygodnie”, „dom w 3 miesiące” itd. Czy można wybudować budynek w tak krótkim czasie? Śmiało można stwierdzić , że technologia wykorzystująca prefabrykat keramzytowy pozwala na bardzo szybką realizację inwestycji. Jest oczywiście wiele „ale”, które trzeba wziąć pod uwagę i omówić z wykonawcą. Umowa zawsze powinna w jasny i dokładny sposób określać przewidywany czas budowy.

Planowanie budowy domu z keramzytu.

Aby zbudować dom w tak krótkim czasie inwestycja musi być bardzo dobrze zaplanowana i przygotowana. Budynek to nie same ściany. Trzeba skoordynować pracę podwykonawców i zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem materiały. Ważna jest też pogoda i mogące przez nią wystąpić przestoje. Oczywiście istotna jest również wielkość obiektu i jego bryła. Niemniej w prostym budynku ściany stawiane są nawet w 1-2 dni. Przy sprzyjających warunkach stan surowy otwarty można uzyskać w 2 miesiące od przysłowiowego „wbicia pierwszej łopaty”.

Na budowie domu z keramzytu.

Trzeba jednak pamiętać, że każdy projekt wymaga indywidualnej analizy i ustaleń. Bezpiecznie, nie ryzykując niepotrzebnych nerwów, biorąc pod uwagę ewentualne przeszkody (które nawet na najlepiej zaplanowanej i realizowanej inwestycji mogą wystąpić) zakładamy, że stan deweloperski realizujemy w maksymalnie 6 miesięcy. Jednak nierzadko się zdarza, że pół roku trwa budowa z całkowitym wykończeniem domu.

Czy krótki czas realizacji inwestycji może być wadą? Gdy mieszkasz z teściami i odliczasz każdy dzień do zamieszkania „na swoimi”, na pewno nie. Trzeba jednak pamiętać, że szybka budowa wymaga też szybkiego opłacania kolejnych etapów realizacji, co może stanowić problem dla osób, które chcą rozciągnąć w czasie płatności. W takim wypadku można zaplanować budowę stanu surowego zamkniętego, a kolejne etapy odroczyć w czasie.

Projekty domów z keramzytu.

Projektowanie domu z keramytu.

W opisywanej technologii jesteśmy w stanie wykonać właściwie każdy projekt. Możliwe jest postawienie budynków parterowych, z poddaszem użytkowym, piętrowych, jednorodzinnych, w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej, aż po wielokondygnacyjne budynki wielorodzinne. Jeśli inwestor posiada już gotowy projekt domu w innej technologii, można go zmienić na prefabrykat keramzytowy nawet po uzyskaniu zezwolenia na budowę. Zmiana technologii zwiększa powierzchnię podłogi o około 7-8%, przy zachowaniu tego samego wymiaru zewnętrznego.

Poza szybką realizacją i brakiem ograniczeń projektowych, prefabrykat keramzytobetonowy ma dużo więcej zalet. Ściany, które powstają w fabryce, przyjeżdżają gotowe na plac budowy, gdzie są stawiane według instrukcji, przez wykwalifikowanych pracowników. Elementy mają wycięte otwory na drzwi, okna, garaż. W ścianach zatopione są też plastikowe rurki (peszle), przez które elektryk przeciągnie kable oraz gotowe puszki i bruzdy pod instalację wodno-kanalizacyjną. Ogranicza to znacznie zakres prac, które trzeba wykonać podczas kładzenia instalacji. Ściany są też gładkie i nie wymagają robienia czasochłonnych tynków, gdyż wystarczy cienika warstwa gładzi.

Na co zwrócić uwagę przed budową domu z keramzytu?

Technologia budowy domów z gotowych elementów wymaga od inwestora dobrego zaplanowania budynku. Naniesienie wszystkich potrzebnych zmian podczas adaptacji kupionego wcześniej projektu lub stworzenie przemyślanego projektu indywidualnego przyniesie realne korzyści w późniejszym czasie. Po rozpoczęciu budowy, pracownicy nie będą mieli czasu i możliwości, aby przesunąć ściankę czy okno. Za to nie ma większego problemu ze zmianami w instalacjach. Chociaż ściana jest twarda, do wiercenia, kucia i robienia dodatkowych bruzd wystarczy sprzęt marketowy.

Transport ścian z keramzytobetonu.

Trzeba też pamiętać, że na działkę budowlaną musi dojechać, a następnie zaparkować ciężki sprzęt. Ściany są przewożone dużym samochodem dostawczym i przenoszone na swoje miejsce za pomocą dźwigu. Droga dojazdowa musi być odpowiednio szeroka i twarda. Przed podpisaniem umowy pracownik firmy stawiającej ściany powinien obejrzeć teren i wydać zgodę na rozpoczęcie współpracy. Jeśli warunki są niesprzyjające, istnieje możliwość utwardzenia podłoża kruszywem lub przeładowania ścian na mniejsze samochody. Jednak wiąże się to ze zwiększeniem kosztów budowy i trzeba to uwzględnić w budżecie.

Podsumowując, budowa domu w technologii wykorzystującej prefabrykowane ściany z keramzytobetonu jest odpowiednia dla inwestorów, którym zależy na krótkim czasie realizacji inwestycji. Dla osób, które nie chcą spędzić na budowie oraz na myśleniu o niej, dwóch lat z życia (tyle statystycznie trwa budowa domu jednorodzinnego w Polsce, według badań GUS), a pragną zbudować przemyślany, bezpieczny i solidny budynek na lata. Niemniej każdy powinien indywidualnie przeanalizować wszystkie wady i zalety, zanim podejmie najlepszą dla siebie decyzję.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Your comment:

Your name: