System ścian prefabrykowanych wielkoformatowych z lekkich z lekkich betonów keramzytowych stosowany jest w Europie zachodniej od ponad 30 lat. Najbardziej rozpowszechniony jest w Niemczech oraz w krajach skandynawskich – Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii – tzn. w krajach o bardzo niskiej temperaturze zimą. Skandynawowie docenili zalety izolacyjne i ekologiczne keramzytu, jak również szybkość montażu prefabrykowanych ścian i stropów.
Gotowe elementy pozwalają na szybkie, sprawne i powtarzalne realizowanie prywatnych inwestycji: domy jednorodzinne, wielorodzinne, szeregowe, jak również inwestycji przemysłowych.
Realizowane przez fabrykę budynki są symbolem innowacyjnego budownictwa, przy zachowaniu najwyższej jakości wyrobów oraz szybkiego montażu ścian i stropów.
Ściany z keramzytobetonu -zalety.
Domy z prefabrykowanych ścian keramzytobetonowych charakteryzują się:
- najwyższą jakością produkowanych ścian i stropów
- krótkim czasem budowy
- wykończeniem powierzchni ścian nie wymagającym tynkowania
- zwiększeniem powierzchni wewnętrznej pomieszczeń poprzez zmniejszenie grubości ścian
- ściany po montażu są suche zatem od razu można przejść doprać wykończeniowych
- elastyczność systemu pozwala na swobodę architektoniczną – łatwość wykonywania łuków, skosów czy też otworów o nietypowych kształtach
- podczas produkcji ściany są uzbrajane w puszki oraz kanały na instalacje elektryczne, wodociągowe, kanalizacyjne, wentylacyjne, alarmowe, telefoniczne, centralnego odkurzania itp. Zgodnie z zamówieniem Inwestora.
- Ściany mają otwory okienne i drzwiowe
- Ściany posiadają wewnętrzne zbrojenie zgodnie z projektem
- Ściany są łączone ze sobą specjalnymi zamkami z wykorzystaniem prętów zbrojeniowych i betonu dając 100% gwarancji stabilności konstrukcji
Właściwości keramzytu
Keramzyt to lekkie kruszywo ceramiczne, które powstaje ze specjalnych gatunków gliny wypalanej w temperaturze 1200 stopni Celsjusza. Dzięki wysokiej temperaturze wypalania powstają porowate kulki keramzytu w twardej ceramicznej otoczce. Kulka keramzytu wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne. Keramzyt jest materiałem trwałym, który nie zmienia swoich właściwości pod wpływem zimna, ciepła, czy wilgoci – jest całkowicie odporny na pleśń, grzyby i procesy gnilne.
100% NATURALNY – Keramzyt jest produkowany ze specjalnych gatunków gliny, bez dodatków chemicznych – jest to produkt w 100% naturalny i zdrowy, zatem w szczególności polecany dla alergików.
TERMOIZOLACYJNOŚĆ – Keramzyt jest doskonałym materiałem izolacyjnym. W ziemie chroni przed chłodem, a w lecie utrzymuje w pomieszczeniu przyjemna temperaturę.
PAROPRZEPUSZCZALNOŚĆ– Keramzyt nie chłonie wilgoci, poddany jej działaniu sukcesywnie, ją „oddaje”. Nasiąkliwość keramzytu dotyczy tylko zewnętrznej otoczki kulki. Paroprzepuszczalność ściany z keramzytobetonu jest siedmiokrotnie lepsza niż ściany z cegieł. Keramzyt posiada doskonałą dzięki porowatej strukturze. Ścian z keramzytobetonu posiada wiele drobnych kanalików, którymi odprowadzana jest para wodna. Łatwe i szybkie odprowadzanie wody ze ściany, to łatwe i szybkie jej wysychanie oraz możliwość utrzymania termoizolacyjności.
OGNIOODPORNOŚĆ– Keramzyt jest zakwalifikowany do materiałów o najwyższej ochronie przeciwpożarowej – klasa A. Kruszywo keramzytowe jest bardzo odporne na działanie wysokich temperatur; do temperatury 110 stopni Celsjusza, jego właściwości pozostają niezmienna. Keramzyt jest niepalny i nie rozpowszechnia ognia. W trakcie pożaru nie wydobywają się z niego, żadne szkodliwe substancje.
IZOLACYJNOŚĆ AKUSTYCZNA – Ściany z keramzytu gwarantują znakomite zabezpieczenie przed hałasem zewnętrznym. Porowata struktura kulki doskonale rozprasza i absorbuje fale dźwiękowe. Wnętrze domu jest ciche i komfortowe. Izolacyjność akustyczna 18 cm ściany z keramzytobetonu wynosi 46-60 Db.
ODPRONOŚĆ NA PLEŚNIE, GRZYBY, OWADY I GRYZONIE– Produkcja keramzytu odbywa się w wysokiej temperaturze, co powoduje wypalenie składników organicznych, które są pożywką dla grzybów i pleśni, które rozwijają się w środowisku wilgotnym. Keramzyt i wyroby z niego są również całkowicie odporne na działanie gryzoni i owadów.
Domy z keramzytu- od projektu do montażu
Projekt budynku w systemie ścian z keramzytobetonu jest wykonywany na podstawie projektu budowlanego dostarczonego przez Inwestora.
Jeśli Inwestor posiada projekt budowlany na ściany i strop w innej technologii, zespół projektantów przeprojektuje go tak, aby można było zastosować technologię keramzytobetonu oraz stropów w różnych technologiach.
Realizujemy inwestycje zgodnie z indywidualnym projektem Inwestora.
Podczas produkcji ściany są uzbrajane w puszki oraz kanały na kable instalacji elektrycznej, telefonicznej, internetowej, wodociągowej, kanalizacyjnej, wentylacyjnej, centralnego odkurzania itp.
System puszek, bruzd i kanałów wewnętrznych ścian jest zgodny z zaakceptowanym projektem Inwestora.
Po zamontowaniu ścian i stropów pozostaje wsunąć przewody elektryczne przez rurki, połączy je w wykonanych bruzdach/kanałach; zamontować rury centralnego ogrzewania, wody, gazu oraz kanalizacyjne i najtrudniejsze, najkosztowniejsze prace stają się szybkie o proste. Pozwala to Inwestorowi zaoszczędzić czas i pieniądze na etapie wykończenia obiektu.
Ściany posiadają wewnętrzne zbrojenia zgodne z projektem.
Gdy zbrojenie jest już ułożone i wszystkie puszki i peszle rozmieszczone, przechodzi się do betonowania. Forma zalewana jest specjalną mieszanką (75% z keramzytu, w 15% z piasku i w 10% z cementu) i następuje wibrowania (aby pozbyć się powietrza oraz uzyskać równą powierzchnię ściany).
Ostatnim etapem jest szlifowanie. Dzięki niemu ściany z keramzytu są gładkie i nie wymagają tynków wewnętrznych. Wystarczy je pokryć cienką warstwą gładzi, choć można tez je delikatnie zeszlifować i użyć gruntu aby uzyskać efekt surowego betonu.
Montaż obiektu wykonuje wykwalifikowana i przeszkolona ekipa nad którą nadzór ma kierownik budowy. Montaż odbywa się przy użyciu dźwigu, zatem musi być zapewniona przestrzeń do wjazdu i manewrów dźwigiem.
Montaż może być wykonywany o każdej porze roku do temperatury -5 stopni Celsjusza.
W zależności od wymagań konstrukcyjnych danego projektu, produkowane ściany mają różną grubość, najczęściej 15 cm (ściany nośne) i 10 cm (ściany działowe). Grubość ścian można zmieniać jeśli zajdzie taka potrzeba.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o płytach fundamentowych przeczytaj : płyty fundamentowe.